Türkçe   English   

KARA GÜNEŞ

Kara Güneş, 1997’de Ankara’da kuruldu. O yıllarda Anadolu motiflerini de kullanan bir rock grubu görünümünde olan Kara Güneş, İlk konserlerini ve bestelerini yaptığı bu dönemdeki çalışmalarında "insanın kendini araması", "gündelik hayatın ve sistemin sorgulanması" gibi konuları işlemekteydi. 
Gezmeyi seven grup üyeleri, birkaç sene sonra Ankara’dan ayrılarak İzmir, İstanbul, Antalya gibi birçok şehirde yaşayıp, farklı müzisyenlerle sahne ve kayıt çalışmaları yapmıştır. O sıralar farklı şehirlerde yaşayan insanların yolculuklarıyla şekillenen grubun elemanları, konsere, şehre, ruh haline göre sahnede değişiklik gösteriyordu. 
2004´te İstanbul´a yerleşen gruba, santur, ney, kemençe gibi geleneksel çalgıların eklenmesiyle, yeni bir müzik yolculuğuna başlayan Kara Güneş, aradan geçen dört yıl içinde İstanbul’da birçok performans sergileyerek sokak müziğinin Türkiye’deki öncülerinden birisi haline geldi. 
Kara Güneş, akustik ve sahne olmak üzere iki ayrı proje ile çalışmalarına devam etmektedir. Akustik performanslarında Anadolu deyişleri, santur yorumları, beste çalışmaları ve doğaçlamalarını geniş bir coğrafyadan topladıkları santur, kemençe, ney, on iki telli gitar ve perküsyon (tef, bendir, darbuka, cajon) gibi akustik enstrümanlarla icra ederken; elektrikli sahnede farklı bir formasyonla ve farklı enstrümanlarla karşımıza çıkıyor. 
Sahne projesi, grubun kurucularından Karagüneş Özgür´ün rock, reggae, dub üzerine kurduğu beste çalışmaları, deyiş yorumlamaları ve doğaçlamalardan oluşuyor. 
Kara Güneş 2013'de Kalan Müzik'ten "Mevsimler Geçti" albümünü yayınladı.Albümle ilgili video ve konser çalışmaları devam etmekte.

KONSER ORGANİZASYON: 
karagunes@gmail.com
gsm: GSM: +90 533 050 73 03

 

 

 

 

KARAGÜNEŞ SAHNEDE:
Özgür Yalçın (vokal-Gitar-Santur) Önder Yalçın (Santur-Gitar-Bas) Merih Aşkın perdesiz gitar ,Ceyhun Kaya(Saksafon-Klarnet-Trompet-Buzuki) Üner Demir (Keman)
Mehmed Mert Baycan (Perküsyonlar)

KARA GÜNEŞ ÇALIŞMALARINDA YER ALAN MÜZİSYENLER

Mübin Dünen(Ney-Cura-Santur)     DuyguDemir(Çello)
Kemal Emirel(Davul)
Michelangelo Severgnini(Kontra bas)
Oktay Üst(Kemençe)
Gencer Savaş(Bendir-Darbuka-Tef)
Ali Aslanbay( Darbuka)
Mehmet Yamalak(Perküsyonlar)
Abdullah Şakar(Bas)
İzzet Kızıl(Perküsyonlar)
Ertan Tekin(Mey,Duduk,Zurna)
Atilla Akar(Keyboard-Darbuka-santur)
Özden Terzi(Darbuka-Bendir)
Kırmızı Nazmi Akyıldız(Eletro gitar)
Hakan Özboz(Gitar-Bas)
Tuncay Korkmaz(Mızıka)
Anit Ghosh(Keman)
Demircan Demir(Santur-Gitar)
Volkan İncüvez(Ney-Gitar) 
Briken Aliu(Elektro Gitar)
Burak Arafa(Elektro gitar)

 
Nisan 2018 Anadolu Turnesi